Балет «Шопеніана» – одне з найвідоміших творінь геніального російського балетмейстера Михайла Фокіна. Певного сюжету балет не має. Декілька музичних п’єс Ф.Шопена, оркестрованих О.Глазуновим та М.Келлером і поєднаних балетмейстером у своєрідну сюїту, сприймаються як єдине ціле завдяки загальному настрою хореографії. На сцені ніби оживає світ мрій, що виникають в уяві  юнака-поета, довкола якого кружляють швидкоплинні видіння – легкокрилі сильфіди.

Свою постановку Фокін назвав «Reverie romantique» (Романтичні мрії) і присвятив її добі романтичного балету, мистецтву великих Марії Тальоні, Карлотти Грізі та Жюля Перро, прагнучи, за його словами, "повернути умовний балетний танець до моменту його найвищого розквіту".

У прем’єрній виставі, яка відбулася 8 березня 1908 на сцені Санкт-Петербурзького Маріїнського театру, танцювали Анна Павлова, Тамара Карсавіна, Ольга Преображенська, Вацлав Ніжинський. Через рік у Парижі, в першому з «Російських сезонів» С.Дягілєва, балет був  показаний під назвою «Сильфіди». Саме під такою назвою неоромантичний шедевр М.Фокіна набув широкого визнання за кордоном і увійшов до репертуару багатьох театрів світу.

Прем’єра «Шопеніани» на сцені Київської муніципальної опери відбулася у жовтні 2004 за участю провідних танцівників театру Ірини Гордійчук, Акарі Кавасакі та Костянтина Вінового.