При проведенні розрахункових операцій за продаж товарів чи надання послуг, підприємці повинні застосовувати реєстратор розрахункових операцій (РРО) або програмні РРО (ПРРО).

Що таке РРО? Чим РРО відрізняється від ПРРО? Які суттєві переваги ПРРО для ФОП можна виділити? Та які категорії підприємців зобов'язані використовувати касовий апарат? Розповідаємо у матеріалі.

В чому різниця між РРО і ПРРО?

Законодавство дозволяє підприємцям вибирати вид реєстратора розрахункових операцій на власний розсуд. Тому з точки зору законності класичний і програмний РРО є рівноцінними. Тож, класичний касовий апарат і програмний РРО для ФОП — в чому різниця?

Класичний РРО — це фізичний касовий апарат, що працює як автономно, так і з підключенням до центральної бази даних і видає друковані чеки.

Такі РРО потребують регулярного обслуговування та ремонту. При використанні класичного фізичного касового апарату підприємець має додатково вести книги обліку розрахункових операцій (КОРО), а також подавати податкову звітність — у кабінеті платника податків чи особисто.

Програмний РРО — це сучасна альтернатива фізичному касовому апарату, програма, яку можна встановити на смартфон, планшет або комп’ютер. Вона дешевша в обслуговуванні й мобільна, добре підходить для виїзної торгівлі або надання послуг. На відміну від РРО, програмний РРО видає і друковані (потрібно додатково використовувати принтер), і електронні чеки. Для того, аби ПРРО передавав дані на сервер податкової служби, потрібно підключення до інтернету.

Переваги використання ПРРО для бізнесу

Переваги використання ПРРО для бізнесу

ФОПи, що зобов’язані використовувати каси, залежно від своїх потреб вибирають між ПРРО та РРО. За статистикою 69% від усієї кількості встановлених кас в Україні становлять саме ПРРО. Отже, які переваги ПРРО надає бізнесу:

  1. Економія коштів. Для роботи з ПРРО не потрібно купувати додаткове обладнання, адже його можна встановити на смартфон, планшет чи комп’ютер.
  2. Швидкий старт. Початок роботи з ПРРО є легшим і швидшим порівняно з класичним РРО.
  3. Мобільність. ПРРО зручно використовувати як на стаціонарних торгових точках, так і при виїзній торгівлі.
  4. Автоматичне оновлення. Провайдер ПРРО самостійно оновлює програмне забезпечення сервісу.
  5. Інтеграція. Продавець може передавати дані у ДПС безпосередньо з облікової системи, адже ПРРО має інтеграції з BAS системами.
  6. Відсутність паперової рутини. ПРРО спрощує електронне ведення документів і зберігання даних.
  7. Безпека даних. Завдяки тому, що всі дані зберігаються у хмарних сервісах, ризик їх втрати чи пошкодження мінімальний.

Кому обов'язково потрібен касовий апарат?

Застосовувати класичний касовий апарат або програмний РРО мають ФОПи на загальній системі оподаткування, а також ФОПи 2, 3 та 4 груп спрощеної системи оподаткування.

Під цю категорію також підпадають ФОПи, що:

  • приймають оплати готівкою;
  • приймають оплати за допомогою платіжного терміналу чи застосунку в смартфоні, в тому числі за допомогою технології Tap To Phone;
  • приймають оплати через системи інтернет-еквайрингу, наприклад Rozetka Pay, Fondy, LiqPay тощо. Однак, щоб приймати оплати за послуги репетиторства, чи, наприклад, дизайну, використовувати РРО або ПРРО непотрібно;
  • торгують підакцизними товарами (алкогольними напоями, тютюновими виробами тощо);
  • відправляють товари накладеним платежем і отримують післяплату на картку-ключ за реквізитами IBAN.

Кому не потрібен касовий апарат?

Без використання фізичного або програмного РРО можуть працювати окремі категорії підприємців — це платники податків 1 групи спрощеної системи оподаткування. До цієї категорії належать підприємці, які надають побутові послуги, наприклад, перукарі, фотографи тощо.

Також за нормами податкового законодавства, можуть не використовувати РРО або ПРРО підприємці будь-яких груп оподаткування, які продають товари в сільській місцевості, використовуючи розрахункові книжки (РК) та книги обліку розрахункових операцій (КОРО). При цьому підприємець має обов’язково дотримуватися ряду умов:

  • не продавати підакцизні товари;
  • у приміщенні, де ФОП продає свої товари, інші підприємці не можуть торгувати підакцизними товарами;
  • не перевищувати суми 167 розмірів мінімальної заробітної плати за річний обсяг розрахункових операцій з продажу товарів або надання послуг;
  • не повинен продавати товари додатково в інтернеті;
  • відправляти товари Укрпоштою;
  • приймати оплати на картку-ключ за номером картки.

Провайдери розробляють програмні РРО, виходячи з потреб клієнтів. Наприклад, програмна каса від «Вчасно.Каса» дає гарні можливості для ФОПів: підприємець може зареєструвати програмну касу онлайн, підключити її практично до будь-якого платіжного терміналу, почати тестувати та видавати чеки в той же день. «Вчасно.Каса» видає чеки без інтернету, при збоях АЦСК чи ДПС, також за допомогою сервісу «Вчасно.Каса» підприємці також ведуть облік товарів і видають чеки за передплату.