Нівелір – інструмент, що використовується для вимірювання різниці висот між кількома точками на поверхні. Поданий вимір проводиться в геодезичних роботах, тому питання про підбір відповідного обладнання не втрачає актуальності. Де знадобиться нівелір? Він стане незамінним у будівництві, виконанні дорожніх робіт та іншого. Є кілька видів приладу, серед яких найбільшою популярністю користуються оптичні та лазерні моделі. Чим вони відрізняються?

Особливості оптичного нівеліру

Обладнання цього виду має попит вже не першу сотню років. Основною деталлю буде зорова труба зі збільшувальним склом з розміткою. Труба може повертатися в горизонтальній площині, а для фокусування на об'єкті використовується регулювальний гвинт. Для отримання точних вимірювань прилад встановлюється на базі показників рівня повітряного міхура. Для зниження коливань пристрій може мати автоматичний компенсатор. Працювати з обладнанням можна вдвох, тому що перший проводить установку рейки з позначенням, а другий займається наведенням труби. Оптичний нівелір підбирається в залежності від необхідних технічних можливостей.

Які відмінності має лазерний нівелір?

Представлене обладнання створює лазерний промінь, що проектується на поверхню. Це дає можливість робити горизонтальні, вертикальні та похилі площини. Усі прилади можна розділити на кілька видів:

  • Позиційні – вони формують статичні точки та лінії, тому користуються популярністю під час проведення робіт усередині приміщення;

  • Ротаційні – створюють яскраву точку, з допомогою якої формується лінія при обертанні випромінювача. Під час будівництва пристрій дозволяє проводити перевірку вирівнювання заливної підлоги;

Іноді виникає плутанина, при визначенні виду приладу, який працює за лазерним методом. По суті, обладнання, що будує у площині з використанням променів, не відноситься до вимірювального. Тому чисто формально його не називають «нівеліром», оскільки це рівень. Однак, лазерний рівень можна використовувати для нівелювання. Для цього потрібний приймач лазерного променю.

Переваги оптичного нівеліру

Це обладнання вважається професійним, тому використовується на відкритих майданчиках. У продажу є моделі, похибка яких трохи більше 0,5-3 мм на 1 км. Істотна перевага приладу – надійність. Проста конструкція не вийде з ладу при механічному пошкодженні. Для роботи оптичного пристрою немає потреби в батарейках. Але використовувати його потрібно при достатньому освітленні, так як у темряві. Розглянути позначки важко.

Позитивні особливості лазерного пристрою

Серед всього розмаїття, лазерний ротаційний нівелір – популярний пристрій, який часто використовується на будівельних майданчиках. Але проведення вимірювань на дальній відстані неможливе або потребує додаткового обладнання. При яскравому освітленні промінь стає тьмяним, тому його важко побачити. Легкість використання – головна перевага представленого приладу. Для обслуговування буде достатньо однієї людини, тому оператор може робити лінії та площини оперативно. Апарат працює від батарейок, що потрібно брати до уваги. При роботі, потрібно дотримуватися техніки безпеки, оскільки промінь не повинен потрапити в очі.

Яку модель пристрою вибрати? Це залежить від типу майданчика та завдань, з якими потрібно впоратися. Для роботи з далекими відстанями підійде оптична модель, а для роботи у приміщенні – лазерна. Вартість приладів залежить від їх технічних можливостей, тому буде відрізнятися.