Теплобачення — це сучасна технологія отримання зображень теплової енергії. Багато хто досі думає, що ця технологія призначена тільки для спеціалізованих поліційних або військових підрозділів.

Винайдений у 30-ті роки минулого століття, сьогодні тепловізор перейшов із розряду суто наукових у категорію масових пристроїв широкого застосування. На відміну від традиційних вимірювачів температури, цей пристрій дає змогу у візуальній формі дистанційно оцінити теплове випромінювання об'єкта і розподіл нагріву по його поверхні. У застосуванні у військовій справі подібна апаратура незамінна для виявлення віддаленої техніки, що працює, і живої сили в повній темряві, тумані, диму, снігу, а також у разі використання противником стандартних засобів оптичного маскування (камуфляжу). Прилади на базі тепловізора стали ключовими елементами прицільних систем сучасної бронетехніки, авіації та високоточної (снайперської) стрілецької зброї. Тепловізор не потребує додаткового опромінення об'єкта ІЧ-променями, що дає змогу не демаскувати спостерігача.

Як працює теплобачення?

Принцип роботи тепловізора аналогічний принципу роботи звичайної цифрової камери. Різниця в тому, що матриця тепловізора вловлює електромагнітний діапазон середнього інфрачервоного діапазону (довжина хвилі від 0,9 до 14 мкм), таким чином реєструючи діапазон теплової енергії. Теплова енергія генерується практично кожною частиною Всесвіту (не рахуючи тіл, охолоджених до абсолютного нуля). Тепловізор реєструє цю енергію і перетворює її на зображення, яке можна прочитати.

Переваги використання тепловізорів

Важливою особливістю тепловізійних камер є те, що для роботи їм не потрібне зовнішнє світло, ба більше, вони забезпечують хорошу видимість навіть у складних погодних умовах — у тумані або в задимлених приміщеннях. Попри складний метод роботи, приціли або біноклі дуже прості у використанні — вони використовуються як стандартні цифрові камери.

Є різні типи тепловізорів. Промислові камери використовуються для спостереження за фабриками та автостоянками, а тактичні біноклі та монокуляри корисні під час військових операцій, безшумного спостереження за тваринами або експедицій на виживання. Тепловізійні приціли, завдяки можливості встановлення на зброю, гідно оцінить кожен мисливець, який часто полює після заходу сонця.

Які пристрої зараз найбільш популярні

Перед купівлею тепловізора важливо визначити сферу застосування цього пристрою. Є три основні групи.

  • Тепловізійний приціл або телескоп. Це пристрої, що замінюють класичну оптику, встановлену на зброї. Ви можете використовувати їх для спостереження і стрільби.
  • Тепловізійний ковпачок, який встановлюється на стандартний телескоп.
  • Портативний пристрій. Є монокуляри та біноклі. Різниця в тому, що монокуляр використовується з одним оком, а бінокль більше схожий на бінокль, і вам потрібно використовувати обидва ока. З їхньою допомогою можна помітити ціль з великої відстані.

Після вибору форми пристрою слід орієнтуватися на параметри:

  • роздільна здатність сенсора;
  • діаметр лінзи;
  • оптичний або цифровий зум;
  • роздільна здатність і технологія відображення та екрану;
  • тип живлення.

Солідна вартість якісного фірмового тепловізора зумовлює його ефективне і надійне функціонування в умовах сучасного бою, безпомилковість індикації, так само як захищеність чутливих елементів від ударів, вибухової хвилі та інших впливів.