З початком війни більшість громадян України стикнулися з проблемою погашення кредитів та кредитних карт. В такій важкій фінансовій ситуації Уряд та банки пішли на зустріч клієнтам запровадивши деякі заходи підтримки. Одним з таких заходів є кредитні канікули. Як вони діють, кому доступні і на яких умовах, розкажемо в матеріалі. Також, у низці регіонів нашої країни, цілодобові кредити онлайн стали недоступними.
Кредитні канікули в Україні під час воєнного стану
Ще в березні 2022 року на законодавчому рівні було прийняте рішення про введення кредитних канікул. Воно передбачало що на період воєнного стану та 30 днів після нього відміняються штрафні санкції за несвоєчасне погашення кредиту, а також відміняються інфляційні нарахування, які складали 3% річних.
Списання нарахованих штрафів не потребувало від позичальника ніяких дій, банки мали це зробити самостійно без заяви від клієнта.
Проте важливо розуміти, що обов’язок повертати кредит та платити відсотки залишився. Але у разі появи прострочки банк не буде застосовувати штрафні санкції у вигляді, штрафу, пені. Ця норма поширюється як на споживчі кредити, іпотеку, так і на комерційні кредити.
Додатково на весні банки з власної ініціативи ввели заходи на підтримку клієнтів. Наприклад, були відтерміновано строки повернення, якщо вони припали на період воєнного стану, тому клієнти які оформили 100 відсотковий кредит мали відтермінування.
Кредитні канікули – як це працює
Кредитні канікули – це по суті відтермінування погашення, яке отримує позичальник, але при цьому у нього залишаються зобов’язання повного погашення заборгованості по кредиту. Канікули можуть бути декількох видів і з різних причин:
- відтермінування погашення тіла кредиту с погашенням відсотків;
- відтермінування погашення відсотків с одночасним погашення тіла кредиту;
- відстрочка повної сплати тіла та відсотків по кредиту;
- відстрочення часткової сплаті всього тіла та відсотків по кредиту.
Для клієнта останній варіант кредитних канікул найбільш привабливий. Проте надають його вкрай рідко, оскільки в такому випадку банк отримує збитки, так як в нього залишаються зобов’язання перед своїми кредиторами, якими є в тому числі і вкладники банку.
А тому, щоб захистити інтереси банку та зокрема його вкладників, НБУ віддав на розсуд кредитної установи можливість надання кредитних канікул тому чи іншому позичальнику.
Хто може отримати від банка дозвіл на кредитні канікули
Право на отримання кредитних канікул має кожен позичальник банку. Проте надання пільги можливо лише при наявності у позичальника вагомих підстав, які б підтверджували його скрутний фінансовий стан, неможливість обслуговувати кредит в повній чи в частковій мірі. А тому для отримання кредитних канікул потрібно надати банку відповідні документи. Це можуть бути:
- довідки з лікарні про отримання поранень, хворобу позичальника чи його найближчого родича;
- довідки з роботи про невиплату заробітної плати;
- довідки про пошкодження, втрату житла;
- документи ВПО та інше.
Кожен випадок банк розглядає індивідуально і виносить рішення про схвалення заяви на отримання кредитних канікул або її відхилення.
Якщо позичальник помер, то його кредит успадковується спадкоємцями. В такому випадку вони отримують право на оформлення кредитних канікул. І вже вони мають доказати банку, що не можуть зараз оплачувати кредит в повному обсязі.
Висновок
Сьогодні важко всім і громадянам, які взяли на себе кредитні забов’язання, і кредиторам. Проте якщо особа дійсно знаходиться в важких життєвих умовах, то вона може спробувати оформити кредитні канікули. І є великий шанс, що ця спроба буде вдалою. Але навіть, якщо банк відмовить, то на період військового стану та 30 днів після його закінчення банк не зможе нараховувати штрафні санкції, в тому числі у разі пропусків платежів. Однак, треба розуміти, що в цей період борг буде зростати і його все одно доведеться оплачувати.