
Гімн України: від підпільних виконань до державного символу – 22 роки змін

22 роки тому Верховна Рада України затвердила текст гімну країни.
6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила закон, що офіційно затвердив текст Державного гімну країни. Цей момент став важливою віхою в історії України, підкреслюючи національну єдність та символічну силу гімну як не тільки музичного твору, а й виразу національної гідності.
Пропонуємо п'ять цікавих фактів про Державний гімн України:
Гімн як символ єдності
Текст гімну «Ще не вмерла України» був написаний Павлом Чубинським, а музику створив Михайло Вербицький. Це поєднання поета з Наддніпрянщини та композитора з Галичини підкреслює соборність українських земель.
«Символічно, що вірш був створений на Наддніпрянщині, а піснею-гімном став у Галичині», – зауважив Олександр Штоквиш, старший науковий співробітник Українського інституту національної пам'яті.
Чи справді Тарас Шевченко автор гімну?
У 1863 році в Галичині вважали, що слова майбутнього гімну належать Тарасу Шевченку. Насправді ж ці рядки були написані українським етнографом Павлом Чубинським. За це він був засланий до Архангельської губернії.
Перше виконання гімну
Пісню «Ще не вмерла Україна» вперше виконали у хоровій версії 10 березня 1865 року під час концертної програми «вечерниць у пам’ять Тараса» у Перемишлі. Це стало історичною подією, яка започаткувала традицію відзначення Дня Державного гімну саме цієї дати.
Перший звукозапис
У 1910 році в Кельні був здійснений перший запис виконання українського гімну, який співав відомий тенор Модест Менцінський, в супроводі оркестру. Запис було зроблено фірмою «Gramophon» і тепер його можна прослухати на Youtube-каналі музею Соломії Крушельницької.
Зміни у тексті гімну
У 1991 році пісня стала гімном України після здобуття незалежності, але зміни у тексті були внесені лише в 2003 році. Перший рядок був змінений із «Ще не вмерла Україна» на «Ще не вмерла України». Як зазначив Олександр Штоквиш, «цей рядок став символом не тільки національної гідності, а й юридичної сили держави, яка стала незалежною».
Цей рік став знаковим для Державного гімну, оскільки він продовжує звучати як символ єдності, національної гідності та незламності українського народу.
Ще не підписані на наш Telegram-канал "Головні новини Києва – 44.ua"? Тоді долучайтесь, щоб бути вкурсі усіх актуальних, важливих та перевірених новин Києва, Київської області та України.