Критерії оцінювання дипломних робіт: які чинники важливі для успішного захисту?
Ні для кого не секрет, що дипломні роботи на замовлення досить популярні серед сучасних студентів. Та й не лише сучасних! Чому ж майбутні професіонали надають перевагу покупці робіт, а не особистому їх написанню? Насправді, вся річ у часто нереалістичних критеріях оцінювання робіт та несприятливих умовах у житті та безпосередньо у ВНЗ.
Основні критерії оцінювання дипломних робіт
Попри те, що на перший погляд, головними критеріями мали би бути зміст, вміння працювати з джерелами та обробляти інформацію і робити власні висновки, нерідко далеко не це є головним викликом для студента. Суворі вимоги до оформлення, шрифтів, структури – чи не головний камінь спотикання, який заважає студентам натхненно працювати над роботою.
Інше питання – об'єм, який також частенько має підганятися під конкретну кількість символів або листів. Не варто забувати, що кожен формулює думки по-різному, – хтось лаконічніше, хтось надає перевагу розгорнутим формулюванням. Саме необхідність вписати тему в конкретний об'єм часом стає головним «каменем спотикання» для студентів. І можна сказати, що без обмежень на об'єм багато студентів напишуть надто короткі роботи, але… А чи так це погано?
- Якщо тема роботи розкрита на 10 аркушах, а не на 30, це швидше плюс, а не мінус.
- Якщо тема роботи не розкрита, то варто зосередитись на цьому, а не на об'ємі. Якщо автор роботи не розуміє тему, він не зрозуміє її ані на 5, ані на 30 сторінках, чи не так?
- Не для кожної професії об'єктивно потрібно написання дипломної роботи. Але вимога одна для всіх.
Однак, це працює для умовного «ідеального світу». В реальності ж, якщо ви студент, то без дипломної роботи, що відповідає всім не завжди логічним критеріям, вам не отримати і самого диплома. Тож, інколи доводиться мислити та діяти нестандартно.
Що робити студенту, який не може підігнати дипломну роботу під всі критерії?
Не вписуватися – не означає не справлятись. Інколи життя потребує від нас непростих рішень, і вміти приймати такі виклики – дуже важливо. Студенти справляються з проблемою вимог по-різному: хтось доповнює її невидимий додатковими символами, хтось намагається вставити побільше побічної сторонньої інформації, віддалено пов'язаної з основною темою, хтось намагається вставляти великі графічні файли. Насправді ж, якщо ви впевнені у знаннях, але розумієте, що не справляєтесь безпосередньо з написанням дипломної роботи, краще не йти на такі ризиковані хитрощі, а замовити готову дипломну роботу високої якості. Потім ви можете доповнити її своїми думками (за бажання), добре підготуватися до захисту, додатково опрацювати тему. Але якщо навчальних задач і так багато, а стандарти написання даються вам складно, краще справді витратити цей час на навчання, а не на написання дипломної роботи. Це може бути навіть корисніше для майбутнього професійного розвитку та життя.