Як правильно вибрати автомобільний інвертор
Регулярні відключення світла – це нинішні українські реалії. Вони змушують шукати альтернативні способи забезпечення функціонування побутової техніки та електроніки. Влітку це особливо актуально для холодильника, довготривале відключення якого вкрай небажане. В холодну пору року відсутність енергопостачання не менш загрозливе: багато домоволодінь обігрівається за допомогою котлів, які не можуть працювати без електрики.
Одним із варіантів вирішення проблеми є використання гелевих акумуляторів. Але вони генерують постійний струм напругою 12 В, а більшість побутових приладів працює від мережі змінного струму 220 В. Вихід є - це інвертори, або автомобільні перетворювачі напруги, основне завдання яких полягає в перетворенні постійного струму в перемінний зі зміною номінала напруги.
Звісно, інвертори можна використовувати в похідних умовах, тобто безпосередньо в автомобілі для живлення відповідних пристроїв. Але більш доцільним, особливо в умовах війни, є використання таких приладів стаціонарно, в квартирі чи приватному будинку. Вони в парі з АКБ забезпечують створення комфортних умов у разі аварійного чи планового відключення світла.
Розглянемо основні критерії вибору інвертора для домашнього використання.
Потужність
Тут все просто: вам потрібно підрахувати сумарну потужність навантаження на інвертор та збільшити отриману цифру на 20-30%. Звісно, це задача не з тривіальних, тому приводимо приблизні цифри споживання найбільш поширеною побутовою технікою:
сучасний телевізор – на рівні 200 Вт;
холодильник – приблизно стільки ж;
ноутбук – 250 Вт;
електробритва – до 30 Вт;
пральна машина – в пікові моменти до 2500 Вт;
праска, пилосос – 2000 Вт.
Зазвичай в характеристиках інвертора вказується номінальна та пікова потужність. Якщо тільки остання – розділіть цей показник навпіл.
Напруга
Взагалі більшість інверторів забезпечують перетворення струму 12 В в 220 (є моделі, що перетворюють 24 В в 220). Якщо ж ви бажаєте мати більш потужний пристрій, потрібно розуміти, що в цьому випадку акумулятор повинен мати більшу ємність відповідно. Оскільки цей показник в АКБ обмежений, може знадобитись паралельне підключення додаткових джерел живлення.
Звертайте також увагу на наявність в інверторі функції стабілізації напруги, оскільки сучасна електроніка може вийти з ладу від різких коливань напруги по номіналу (якщо вони перевищують 10%). Особливо вразливими є блоки управління пральних машин та газових котлів, а це недешева техніка.
Синусоїдальність
Не всі інвертори генерують синусоїду класичної правильної форми. Дешеві пристрої видають замість синусоїди сигнал у формі сходів, щоб зменшити вартість схеми перетворення та всього пристрою.
Це є проблемою для побутової техніки, обладнаної трансформаторними блоками живлення чи електродвигунами змінного струму. В їх перелік входять газові котли, насоси, компресори. І вони будуть працювати з такою апроксимованою синусоїду як мінімум некорректно. Тому цей фактор також потрібно враховувати, плануючи придбання інвертора для дому.