Знеструмлення ЧАЕС – загроза ядерній безпеці для для всієї Європи
Всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС», що знаходяться у зоні відчуження, продовжують перебувати під контролем військових країни-агресора.
9 березня об 11:22 втрачено останню лінію електроживлення майданчика підприємства. Будь-які можливості зв’язку з персоналом, що знаходиться безпосередньо на підприємстві, наразі недоступні. Контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на Чорнобильській АЕС та на території зони відчуження, а також за контролем ядерних матеріалів на інших підприємствах повністю втрачений.
Все відпрацьоване ядерне паливо енергоблоків ДСП ЧАЕС розміщувалось у двох сховищах відпрацьованого ядерного палива (СВЯП):
- СВЯП-1 (мокрого басейного типу)
- СВЯП-2 (сухого контейнерного типу).
Найбільш небезпечним об’єктом є СВЯП-1, на даний час там розміщено 19442 відпрацьовані тепловиділяючі збірки. Їх охолодження здійснюється за рахунок циркуляції води в басейні витримки сховища, що потребує електропостачання.
У разі повного знеструмлення, включаючи аварійне, можлива відмова контрольно-вимірювальних приладів, що унеможливить виявлення аварій. Також, при втраті працездатності системи вентиляції та неможливості реалізації компенсуючих заходів можуть утворюватися вибухонебезпечні концентрації водню внаслідок реакції радіолізу.
Повне знеструмлення Нового безпечного конфайнменту над зруйнованим енергоблоком №4 ЧАЕС, призведе зокрема до неможливості застосування важливих систем безпеки, зокрема: система введення нейтронного поглинача, система поводження з рідкими РАВ, протипожежного захисту.
Отже, довготривале знеструмлення території ЧАЕС призведе до втрати можливості управління параметрами безпеки та неможливості реагування на надзвичайні події, зокрема пожежі.
Наслідки надзвичайних подій на території зони відчуження будуть жахливими для всієї Європи.