Менеджмент вакцинацією у ТРЦ та три пропозиції до влади від гравців ринку ритейлу та девелопменту
Гравці ринку ритейлу та девелопменту в черговий раз спільно звернулись до уряду та державних органів влади, щоб донести свою позицію щодо ефективного менеджменту вакцинації українців у торгових центрах та загрозливого впливу обмежуючих нововведень на діяльність усієї галузі.
На пресконференції в ІА «Уніан», яка відбулась 10 листопада 2021, взяли участь Андрій Жук, голова правління Асоціації ритейлерів України (RAU); Максим Гаврюшин, голова правління Української Ради торгових центрів (UCSC); Анна Чуботіна, СЕО Arricano; Володимир Гончаров, заступник генерального директора ТОВ «Епіцентр К», Павло Савчук, виконавчий директор ТОВ «Арго – Торгова мережа»; Наталія Петрівська, керівниця GR-напрямку Асоціації ритейлерів України (RAU).
Подолання епідеміологічної кризи та вакцинація громадян є найпріоритетнішими завданнями для урядів в усіх країнах світу. Девелопери в Україні одразу включились у процес та подали руку допомоги владі. Відтак у більшості ТРЦ запрацювали точки вакцинації. На сьогоднішній день у торгових центрах обладнано близько 100 таких пунктів, де щодня отримують щеплення 500-900 українців.
У торгових комплексах з великим трафіком частка випадково вакцинованих людей (тобто тих, хто не планував вакцинуватися) може сягати 20-30%.
«Центри вакцинації в ТЦ є більш ефективними порівняно з центрами вакцинації в інших місцях. Тут вакцинуватися зручно та комфортно. Тому ми вважаємо, що центрам вакцинації населення у ТЦ має приділятися більше уваги і виділятися державою більше ресурсів для їхньої роботи – як вакцин, так і медичного персоналу», – вважає Максим Гаврюшин, голова правління Української ради торгових центрів.
«ТРЦ під час карантину трансформувались у соціально-орієнтовану галузь, яка своїми справами довела, що може сприяти вирішенню багатьох важливих питань та бути локомотивом, у тому числі в інформаційних кампаніях щодо імунізації, облаштуванні центрів вакцинації та зниження соціальної напруги. Наприклад, у запорізькому ТРК City Mall упродовж липня-листопада провакцинувалось понад 50 тис. громадян. А це – близько 10% від усіх вакцинованих у Запорізькій області. Тобто ТРЦ продемонстрували ефективну модель менеджменту процесу вакцинації, створивши комфортні умови для медичної бригади та людей. Разом із тим ТРЦ та ритейлери більше за всіх стикаються з обмеженнями у своїй роботі та регулярними перевірками із боку державних органів. Галузь знову перетворюється на ритуальну жертву і несе колосальні збитки, а це робочі місця, які знову опинилися під загрозою, та недоотримані казною податки», – зазначила Анна Чуботіна, СЕО Arricano.
На пресконференції були озвучені вражаючі цифри стосовно збитків для галузі, а також про недоотримання податкових надходжень до державного бюджету. На прикладі лише однієї торгової мережі податкові втрати можуть становити до 40 млн. грн. за місяць. Адже ритейл та девелопмент – це одна із провідних галузей економіки країни.
«Товарообіг магазинів non-food рітейлу знизився від 60 до 80% у порівнянні з періодом до введення обмежень. Вимоги до всіх відвідувачів мати негативний результат ПЛР/експрес-тестів або сертифікат з двома дозами вакцинації істотно зменшили купівельну активність, що незмінно призведе до чергової кризи в галузі торгівлі. У результаті держава недоотримає податки в бюджет», – зазначив Андрій Жук, голова правління Асоціації ритейлерів України.
Учасники пресконференції висловились про доцільність співпраці влади та бізнесу, щоб у майбутньому уникнути банкрутств, безробіття, думскролінгу та екстрених дотацій. Щоб сьогодні грамотно управляти ситуацією, згуртуватись та продуктивно відпрацювати цей виклик, зберігши при цьому робочі місця та допомогти галузі вижити.
Провівши аудит ситуації на сьогодні, гравці ринку переконані, що лише три зміни до чинних нововведень зможуть суттєво обнадіяти галузь:
– місцеву владу зобов’язати дотримуватись переліку карантинних обмежень, які передбачені Постановою КМУ №1236, та не вводити більш жорстких обмежень;
– проаналізувати ефективність роботи відкритих пунктів вакцинації. Ті, які не користуються популярністю серед населення, перенести до торгових центрів, забезпечивши постійну наявність вакцин та лікарів;
– дозволити в «червоній» зоні відвідування ТРЦ, непродовольчих магазинів та інших закладів, на яких розповсюджуються обмеження, особам, що мають також документ, який підтверджує отримання однієї дози вакцини (жовтий сертифікат).