Наркоманія — складне захворювання, яке впливає на функціонування та поведінку мозку. Наркотичні речовини приводять до змін в його структурі, які зберігаються тривалий час навіть після припинення вживання наркотиків. Це пояснює, чому наркомани, незважаючи на потенційно руйнівні наслідки, піддаються ризику появи рецидиву після тривалих періодів утримання.

Підходи до лікування

Поведінкова терапія мотивує людей до участі в лікуванні наркозалежності, пропонує стратегії для подолання тяги, вчить уникати наркотиків і запобігати їх повторному вживанню, а також допомагає впоратися з рецидивом, якщо такий стається. Поведінкова терапія також може покращити навички спілкування, відносини, виховання і сімейну динаміку залежної людини.

Як правило, професійний наркологічний центр у багатьох лікувальних програмах використовує як індивідуальні, так і групові методи терапії. Групова терапія забезпечує соціальне підкріплення і сприяє дотриманню поведінкових умовних реакцій, які допомагають веденню життя, не пов'язаного з вживанням наркотиків.

Деякі з найбільш поширених поведінкових методів лікування (управління непередбаченими ситуаціями і когнітивно-поведінкова терапія), які використовує наркологічний центр, також адаптуються до групового підходу з метою підвищення ефективності та рентабельності. Проте, особливо у підлітків, може також існувати небезпека появи ненавмисних шкідливих (або ятрогенних) ефектів групового лікування. Іноді члени групи (особливо особи з високим ступенем делінквентності) можуть посилити потяг до наркотиків і тим самим підірвати мету терапії. Таким чином, навчені консультанти повинні бути інформовані про такі ефекти і контролювати їх.

Складові кращих програм лікування

Оскільки поведінковий і медикаментозний підходи працюють над різними аспектами залежності, їх комбінація зазвичай виявляється найбільш ефективною.

Нарешті, люди, які звикли до наркотиків, часто страждають від інших захворювань (наприклад, депресії, ВІЛ), професійних, юридичних, сімейних і соціальних проблем, які необхідно вирішувати одночасно. Кращі програми надають комбінацію методів лікування та інших послуг для задоволення індивідуальних потреб пацієнта. Серед закладів виділяється цей наркологічний центр. Психоактивні лікарські засоби, такі як антидепресанти, антистресові засоби, стабілізатори настрою і антипсихотичні препарати, можуть мати вирішальне значення для успішного лікування, коли у пацієнтів виникають супутні психічні негаразди, такі як депресія, тривога (включаючи посттравматичний стрес), біполярні розлади, шизофренія.