Мобілізації жінок в Україні не буде. У Верховній Раді спростували чутки.
Інформація про можливу мобілізацію жінок в Україні останнім часом активно поширюється в інформаційному просторі. Приводом для нової хвилі обговорень стала електронна петиція, зареєстрована на сайті Кабінету Міністрів, у якій пропонують запровадити для жінок обов’язковий військовий облік і призов під час мобілізації.
Водночас у Верховній Раді офіційно заявили, що жодних планів щодо мобілізації жінок наразі немає.
Що заявили у Верховній Раді
25 серпня Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки оприлюднив офіційну заяву щодо мобілізації жінок.
У парламенті наголосили, що питання не перебуває на етапі підготовки чи розгляду, а відповідних законодавчих ініціатив немає.
У ВР також зазначили:
- немає законопроєктів щодо мобілізації жінок;
- відсутні відповідні законодавчі ініціативи;
- питання не обговорюється на рівні Комітету;
- жінки долучаються до Сил оборони України виключно добровільно.
У парламенті окремо закликали не сприймати публічні заяви окремих спікерів як свідчення підготовки відповідних законодавчих змін.
Звідки виникли розмови про мобілізацію жінок
10 серпня 2026 року на сайті електронних петицій Кабінету Міністрів зареєстрували пропозицію щодо запровадження обов’язкового військового обліку та призову жінок під час мобілізації на рівних умовах із чоловіками.
Авторка петиції Лариса Козаченко пропонує:
- запровадити обов’язковий військовий облік жінок відповідного віку;
- передбачити можливість обов’язкового призову громадянок під час мобілізації;
- враховувати під час такого призову вік, стан здоров’я та інші критерії;
- встановити однакові принципи визначення військового обов’язку для чоловіків і жінок;
- передбачити військову підготовку жінок.
Сам факт реєстрації петиції, однак, не означає, що держава вже готує відповідні зміни до законодавства.
Як відреагували у Дніпропетровській обласній раді
На тему петиції відреагував голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. Він заявив, що особисто виступає проти примусового призову жінок.
За його словами, поява петиції не свідчить про те, що влада готує мобілізацію жінок. Для запровадження такого механізму необхідні відповідні зміни до законодавства.
Лукашук також звернув увагу на те, що жінки вже активно служать у Силах оборони України, але роблять це добровільно.
Водночас голова облради закликав зосередитися на іншому ключовому питанні.
Таким чином, станом на 25 серпня офіційна позиція Верховної Ради залишається однозначною: мобілізація жінок в Україні не проводиться, не готується і не розглядається. Зареєстрована громадянами петиція сама по собі не запускає законодавчий процес і не означає запровадження обов’язкового призову жінок.